بلبرینگ مینیاتوری

بلبرینگ مینیاتوری

بلبرینگ های مینیاتوری و یا بلبرینگ‌ های کوچک به دلیل داشتن اندازه ای کوچک‌تر از حالت عادی و نیز برخورداری از ویژگی‌ های خاص، در صنایع مخصوصی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

سایز بلبرینگ‌ های مینیاتوری تقریباً از یک‌ و نیم میلی‌ متر آغاز شده و تا حدود ۹ میلی‌ متر ادامه پیدا می‌ کند که در دسته‌ بندی بلبرینگ های بسیار کوچک قرار داده می‌ شوند.

کوچکی اندازه ی بلبرینگ‌ های نام‌ برده‌ شده منجر به انتخاب چنین اسمی برای آنها یعنی بلبرینگ‌ های مینیاتوری شده‌ است.

اگر بخواهید بدانید در دنیای متنوع بلبرینگ ها کدام نوع از مدل‌ های آن دارای بیشترین سرعت است به شما خواهیم گفت که بلبرینگ‌ های مینیاتوری جزء سریع‌ ترین بلبرینگ ها در نوع خود هستند که به دلیل همین سرعت بالا چرخش فوق‌ العاده ای را دارند.

از سریع‌ ترین بلبرینگ ها در مته‌ های دندانپزشکی استفاده می‌ شود. تکنولوژی‌ ای که در ساخت این مدل از بلبرینگ ها به کار برده شده‌ است بسیار پیشرفته و عالی است و همین امر منجر شده‌ است که شرکت‌ های محدودی در کل دنیا به تولید این محصول بپردازند.

بلبرینگ ها به‌ عنوان یکی از اجزای اصلی در قطعات مختلف محسوب می‌ شوند. یکی از بلبرینگ های بسیار حساس و ظریف بلبرینگ‌ های مینیاتوری هستند.

بلبرینگ‌ های مینیاتوری یکی از انواع بلبرینگ‌ های شیار عمیق هستند که در ابعادی کوچک و با سرعت‌ فوق‌ العاده بالا چرخش دارند.

از بلبرینگ‌ های مینیاتوری در صنایع گاز، تجهیزات دندانپزشکی، دستگاه‌ های اندازه‌ گیری و غیره استفاده می‌ شود.

بهترین انواع بلبرینگ مینیاتوری را شرکت‌ های آلمانی، ژاپنی و چینی در سایز های کوچک تولید می‌ کنند.

بلبرینگ‌ های مینیاتوری در انواع و اقسام مختلفی ساخته می‌ شوند و کاربرد هر کدام از آنها متفاوت است، مثل بلبرینگ مینیاتوری استیل و لبه‌ دار.

در محل‌ هایی که به بلبرینگ سرعتی بیشتری نیاز باشد از نوع سرامیکی آن بهره گرفته می‌ شود.

مشخصات کامل بلبرینگ مینیاتوری

بلبرینگ‌ های سایز کوچک یا مینیاتوری با نام‌ انگلیسی ( Miniature Ball Bearing ) تحت عنوان برینگ های فوق‌ العاده کوچک یا ابزاری معرفی‌ شده‌ اند.

مشخصات بلبرینگ های مینیاتوری بدین قرار است:

 ۱_ قطر داخلی آنها از ۱۰ میلی‌ متر کمتر می‌ باشد.

 ۲_ قطر خارجی آنها از ۹ میلی‌ متر کمتر است. همچنین قطر خارجی بلیرینگ مینیاتوری به سمت بالا ۱۰ میلی‌ متر می‌ باشد.

به‌ علت نیروی تقریباً کمی که اجسام دارند و به بلبرینگ وارد می‌ شود، این بلبرینگ‌ های مینیاتوری کوچک از جنس فولاد ضد زنگ ساخته‌ شده است.

درست است که این محصول از قیمت بسیار بالایی برخوردار است اما به‌ علت وجود کیفیت بالای آن در روند کار در صنایع خاص و پزشکی با استقبال بی‌ نظیری مواجه شده‌ است.

دوام و استحکام عالی و طولانی‌ مدت، دقت بالا و عمر بسیار ، از دیگر مشخصات این قطعه ی کاربردی و سودمند است.

نکاتی برای نگهداری بلبرینگ مینیاتوری

نکاتی برای نگهداری بلبرینگ مینیاتوری

نگهداری بلبرینگ های مینیاتوری نیازمند دقت و توجه به نکات مهمی است که آنها را برایتان شرح خواهیم داد:
 ۱_ پاک و تمیز نمودن اصولی بلبرینگ مینیاتوری: نباید هرگز بلبرینگ مینیاتوری را با انگشتان دست لمس کرد. درست است که روانکاری بلبرینگ منجر به حفاظت از لایه‌ های داخلی می‌ شود اما ممکن است اسید پوست به سطوح محافظت نشده و بیرونی حمله‌ور شود.

بلبرینگ ها را فقط باید در زمان استفاده از آنها از بسته‌ بندی اصلی‌ شان خارج نمایید، در غیر این صورت هرگز نباید در معرض محیط قرار بگیرند.

 به‌ طور روزانه باید نواحی ای که به گرد و غبار آلوده شده‌ اند پاک نمود.

یاتاقان ها را با استفاده از دستکش‌ های خاص و یا دستمال انگشتی تمیز کنید.

 ۲_ عدم وارد کردن نیروی زیاد: هنگامی‌ که بیش‌ از حد مجاز نیرو در طول مونتاژ وارد گردد به لایه‌ های یاتاقان آسیب وارد می‌ نماید که این عامل شایع‌ ترین دلیل آسیب وارده به یاتاقان‌ های مینیاتوری است. آسیبی که منجر به کم شدن طول عمر، افزایش سر و صدا و گشتاور می‌ شود.

بلبرینگ‌ های مینیاتوری مقطع نورد بیرونی و درونی خیلی نازکی دارند و دارای حلقه‌ های چرخشی می‌ باشند. یاتاقان هایی که قطر خارجی آنها 0.25 اینچ یا کوچک‌ تر است ،پس ورود نیرو های کوچک هم در زمان نصب و مونتاژ حتی با وجود فولاد تقریباً سخت(+Rc 60) احتمال آسیب به بلبرینگ ها را در پی خواهد داشت.

عواملی مانند افتادن بلبرینگ در زمان مونتاژ و یا قرار گرفتن آن بر روی یک سطح سخت احتمال آسیب‌ رساندن به سطوح تماس بلبرینگ را در بر خواهد داشت. برای ممانعت از ضربه یا آسیب‌ دیدگی بهتر است سطح کار برای مونتاژ را به مواد محافظت‌ کننده از ضربه بپوشانید.

کاربرد های بلبرینگ مینیاتوری

کاربرد های بلبرینگ مینیاتوری

بلبرینگ‌ های مینیاتوری یا بلبرینگ‌ های سایز کوچک به دلیل خصایص و ویژگی‌ هایی که در خود دارند تنها قابلیت استفاده در برخی از صنایع خاص را دارا هستند.

به‌ طور مثال صنایع گازی و صنعت تولید دستگاه‌ های پزشکی و تجهیزات آن، از جمله صنایعی هستند که می‌ توان بلبرینگ مینیاتوری را در آن به کار برد.

در واقع صنایعی که از حساسیت و ظرافت بیشتری برخوردار هستند، نیازمند به کار برده شدن بلبرینگ مینیاتوری می‌ باشند. علاوه‌ بر آن از بلبرینگ‌ های مینیاتوری که دارای بالاترین سرعت و بیشترین مقاومت باشند در مته ی (فرز) دندانپزشکی استفاده می‌ شود.

گیربکس‌ های مینیاتوری، ژیروسکوپ‌ های مینیاتوری، صنایع هوا و فضا، میکروسکوپ ها، باد سنج ها از دیگر موارد استفاده ی آنها است.

در اکثر موارد متریال مورد استفاده در بدنه ی بلبرینگ‌ های مینیاتوری از این مواد آلیاژ می‌ باشد. DIN 100 CR یا SAE 52100 CHROME STEEL که در تعریف آن باید گفت فولاد کروم دار آلیاژی است که درصد عناصر آن در حدود ۲ درصد کروم و ۰/۵ درصد منگنز می‌ باشد.

 بلبرینگ‌ های مینیاتوری در انجام کارهایی که به یک سطح پیش‌ بینی‌شده‌ ای از سختی، گشتاور و راندمان نیاز دارند قابلیت استفاده دارد و اندازه‌ گیری تحمل بار با دقت و ظرافت خاصی در نظر گرفته‌ شده است.

با تمام اینها مسیرهایی که کوچک هستند به‌ آسانی می توانند بلبرینگ‌ های سایز کوچک را دچار آلودگی و صدمه کنند. طراحان و سازندگان یاتاقان در نهایت بعد از بازرسی آخر بلبرینگ‌ های مینیاتوری را در اتاق تمیز کلاس ۱۰۰ بسته‌ بندی می‌ نمایند. علت این کار در ذرات بسیار ریز تر از میکرون است که می‌ توانند میزان نویز را افزایش دهند و منجر به کوتاه شدن عمر بلبرینگ گردند.

فروش اینترنتی بلبرینگ مینیاتوری

هر محصولی به دو روش خرید و فروش می‌ شود، در روش سنتی که معمول‌ ترین روش و آسان‌ ترین نوع آن است با مراجعه ی حضوری افراد به محل مورد نظر و خرید محصول انجام‌ پذیر است. در روش دوم که به شکل خرید اینترنتی است شما با یک کلیک هر آنچه که مد نظرتان باشد را می‌ توانید در اختیار داشته باشید.

در باب فروش بلبرینگ های مینیاتوری هم دو روش فوق وجود دارد که بسته به انتخاب شخص یکی از آنها را بر می‌ گزیند. اکنون به شما خواهیم گفت که فروش اینترنتی بلبرینگ مینیاتوری به چه شکل است و چگونه انجام می‌ پذیرد.

فروش آنلاین محصول فوق یکی از روش‌ های بسیار نو در داخل کشور می‌ باشد و همان‌ طور که از نام آن مشهود است متقاضی بلبرینگ به‌ صورت اینترنتی خرید خود را انجام می‌ دهد.

این روش بسیار پر طرفدار است. مصرف‌ کننده هنگامی‌ که اقدام به خرید آنلاین می‌ نماید ابتدا محصول درخواستی خود را در سایت فروشگاهی مشاهده می‌ نماید، سپس در صورت موجود بودن و برخورداری از قیمت مناسب و کیفیت لازم، خرید خود را نهایی می‌ کند. فقط قبل‌ از اینکه خرید خود را انجام دهید با تحقیق و پرس‌ و جو، مراکز فروشگاهی که دارای سایت‌ های معتبر در زمینه ی فروش بلبرینگ مینیاتوری هستند را شناسایی کنید و هنگامی‌ که از سابقه و اعتبار طولانی آنها اطمینان یافتید بلبرینگ را خریداری نمایید.

البته باید بدانید که قیمت بلبرینگ اینترنتی به دلیل تکنولوژی بسیار پیشرفته در فرایند ساخت آن و نیز انحصار تولید بلبرینگ مینیاتوری که در دست چند شرکت محدود و خاص است نسبتاً گران هستند، اما خوبی این محصول آنجا مشخص می‌ شود که چون ساخت آن توسط شرکت‌ های معتبر جهانی انجام می‌ شود از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و به روانکاری دوباره نیاز ندارند.

انواع بلبرینگ مینیاتوری

انواع بلبرینگ های مینیاتوری عبارت هستند از:

 ۱_ بلبرینگ مینیاتوری تک ردیفه:

بلبرینگ تک ردیفه از لحاظ قیمت بسیار مناسب می‌ باشد. صفحه ی آن از جنس پلیمر با کیفیت و فولاد ضد زنگ ساخته‌ شده است. اندازه ی قطر داخلی آن از ۱۰ میلی‌ متر کمتر است و از نوع all_round می‌ باشد و قطعه‌ ای چند منظوره است.

 ۲_ بلبرینگ مینیاتوری پر ساچمه:

بلبرینگ پر ساچمه همان گونه که از نامش مشخص است دارای تعداد بسیار زیادی ساچمه است که بدون قفسه هستند و نسبت به بلبرینگ مینیاتوری قفسه‌ دار در ابعادی شبیه به آن گنجایش بالایی برای تحمل بار دارد.

 ۳_ بلبرینگ مینیاتوری شیار عمیق‌ سری ۶:

بلبرینگ شیار عمیق سری ۶ در برابر تحمل بار بسیار مقاوم و با دوام عمل می‌ کند و از سایر قطعات کوچک‌ تر است و به‌ همین دلیل در کارهای خاص و دارای ظرافت از آن استفاده می‌ شود.

 ۴_ بلبرینگ مینیاتوری شیار عمیق MR :

بلبرینگ شیار عمیق MR دارای سایز کوچکی است و نسبت‌ به قطعات دیگر تحمل بار زیادی را دارد. بلبرینگ MR مناسب جهت کارهایی است که به‌ سرعت دورانی نیازمند هستند.

 ۵_ بلبرینگ های مینیاتوری شیار عمیق سری V6 :

بلبرینگ شیار عمیق V6 یک مجموعه از ساچمه ها هستند و می‌ توانند بار زیادی را تحمل کنند و نسبتاً سایز کوچکی هم دارند.

۶_ بلبرینگ مینیاتوری فلنج دار:

بلبرینگ فلنج دار دارای استحکام بالایی است. قطر داخلی آن از ۱۰ میلی‌ متر کمتر است. به سوراخ کردن و نصب بلبرینگ کمک می‌ کند تا به‌ راحتی انجام شود و کاربرد آن برای وسایلی است که در جهت محور قرار دارند.

 ۷_ بلبرینگ مینیاتوری شیار عمیق سری R :

بلبرینگ شیار عمیق سری R دارای سرعت بالایی است. توانایی تحمل وزن زیاد را دارا می‌ باشد. علاوه‌ بر آن اندازه‌ ای کوچک دارد و برای کارهایی که دقت زیادی را می‌ طلبد و حساس و کوچک هستند مناسب است.

⚜️⚜️⚜️پیشنهاد میکنیم مقاله انواع بلبرینگ را نیز دنبال نمایید و از نکات مفید آن نیز بره مند خواهید شد⚜️⚜️⚜️

مواد سازنده بلبرینگ مینیاتوری

مواد سازنده بلبرینگ مینیاتوری

در این مبحث به بیان متریالی که در ساخت بلبرینگ‌ های مینیاتوری از آنها استفاده شده‌ است خواهیم پرداخت:

 ۱_ بلبرینگ های مینیاتوری ساخته‌ شده از فولاد ضد زنگ:

بلبرینگ مینیاتوری ضد زنگ فولادی دارای خاصیت ضد خوردگی هستند و می‌ توانند فشار ناشی از بار زیاد را تحمل کنند. در مقایسه با سایر بلبرینگ ها بهداشتی هستند. دارای بهترین بازده ی دمایی که مابین ۲۰ درجه ی سانتی‌ گراد تا ۱۲۰ درجه ی سانتی‌ گراد است، می‌ باشند. در صنایع غذایی قابلیت روان‌کاری با روغن را دارد. در زمان استفاده از آب‌ بند لاستیکی حداکثر دما تا ۱۰۰ درجه ی سانتی‌ گراد افت پیدا می‌ کند.

۲_ بلبرینگ های مینیاتوری ساخته‌ شده از سرامیک:

بلبرینگ مینیاتوری سرامیکی بسیار مقاوم و مستحکم است. دارای خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگ‌ زدگی می‌ باشد. از طول عمر بسیار و تحمل بالا در سرعت‌ های زیاد برخوردار است. دارای خاصیت ضد مغناطیسی است. نسبت به بلبرینگ فولادی وزن سبک‌ تری دارد و دارای قابلیت عایق‌ بندی جریان است.

 ۳_ بلبرینگ های مینیاتوری ساخته‌ شده از فولاد غلتکی:

بلبرینگ مینیاتوری فولاد غلتکی دارای قیمتی بسیار مناسب است. توانایی تحمل بار زیاد را دارد. قابلیت ضد شوک و خاصیت رسانا بودن و مغناطیسی و نیز ضد آب بودنش از دیگر ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد آن است. مناسب برای دماهای منفی ۱۰ درجه تا ۱۲۰ درجه ی سانتی‌ گراد می‌ باشد و مانند بلبرینگ مینیاتوری فولادی در زمان استفاده از آب‌ بند لاستیکی حداکثر دما تا ۱۰۰ درجه ی سانتی‌ گراد افت پیدا می‌ کند.

 ۴_ بلبرینگ های مینیاتوری ساخته‌ شده از فولاد ضد زنگ یا فولاد غلتکی.

 ۵_ بلبرینگ هیبریدی دارای ساچمه ی سرامیکی:

بلبرینگ هیبریدی تحمل‌ پذیری بسیاری دارد. وزن سبکی از جهت سایز با ساچمه‌ های فولادی دارد. مناسب برای استفاده در ژنراتور و موتور در زیر ساچمه‌ های سرامیکی عایق جریان می‌ باشد. برای دما های ۲۰ تا ۱۳۰ درجه ی سانتی‌ گراد مناسب است. این مدل هم هنگام استفاده از آب‌ بند لاستیکی حداکثر دما تا ۱۰۰ درجه ی سانتی‌ گراد دارای افت می‌ شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *