بلبرینگ با روغن جامد

بلبرینگ با روغن جامد و با با استفاده از دیگر روان کننده ها از اقدامات مهم می باشد که باید بر روی بلبرینگ ها اجرا شود ، در واقع روانکاری و یا همان روغن کاری برای اینکه بلبرینگ بتواند به خوبی و روان کار کند و وظایف خود را به درستی اجرا کند باید صورت بگیرد ،  با استفاده از موارد مختلفی می توان که این روغن کاری را انجام داد اصلی ترین دلیل برای انجام این عمل این است که هنگامی که از روان کننده ها استفاده می کنید اصطکاک تا حد قابل توجهی کاسته می شود که این کاهش اصطکاک می تواند بر روی عملکرد بلبرینگ تاثیر گذار باشد و باعث عملکرد بهینه آن‌ها شود .

 اگر بخواهیم به طور خلاصه به مهم ترین دلایل اهمیت روانکاری بر روی بلبرینگ ها اشاره کنیم می توانیم عواملی همچون :

۱ ) کاهش اصطکاک : اشاره کردیم که اصلی ترین هدف از انجام روغن کاری بلبرینگ ها این است که به کاهش اصطکاک که خود مهم ترین وظیفه بلبرینگ ها می باشد کمک می کند .

۲ ) جلوگیری از خوردگی : هنگامی که بلبرینگ دستگاه را روغن کاری می کنید در ادامه آن اصطکاک کاهش می یابد که همین عامل باعث می شود که از ساییدگی و خوردگی جلوگیری شود و به افزایش کارایی و طول عمر بلبرینگ کمک کند .

۳ ) جلوگیری از آلودگی‌ : با روغن کاری بلبرینگ شما از ورود آلودگی‌ هایی که ممکن است که وارد یاتاقان‌ها و سایر اجزای چرخ شوند و به آن‌ها آسیب وارد کنند می شود که این خود از مهم ترین عوامل سالم ماندن و طول عمر یاتاقان ها یا همان بلبرینگ ها می باشد .

 ۴ ) افزایش کارایی و طول عمر : به طور لی شما با انجام هر کار مفید در راستای عملکرد بلبرینگ میتوانید به عمر مفید آن بیفزایید ، روانکاری با روغن کاری یکی از این اقدامات می باشد . و … را بیان کنیم .

همان طور که اشاره کردیم شما با استفاده از روغن ها و مواد مختلفی می توانید عمل روغن کاری را انجام دهید در این قسمت از مقاله به بررسی مهمترین روغن ها خواهیم پرداخت ، از مهم ترین این روغن ها می توان به سه گروه اشاره کرد :

۱ ) روغن های به شکل مایع : معمولا این نوع از روغن ها از مواد مصنوعی مانند دی استر ، سیلیکون و … تولید می شوند ، شما می توانید برای روانکاری از این نوع روغن ها که توسط برند های مختلفی به تولید میرسد استفاده کنید .

در رابطه با این نوع از روغن ها یک نکته منفی وجود دارد که ممکن است مشکل ایجاد کند و آن این است که این روغن ها می توانند که به راحتی تبخیر شوند و یا به عبارتی معرض تلفات تبخیر قرار می‌گیرند حال منظور از این تبخیر این است که هنگامی که شما بلبرینگ خود را با استفاده از این روغن ها روغن کاری می کنید زمانی که بلبرینگ زیاد کار کند و یا به عبارتی زمانی که اصطکاک و گرما افزایش یابد این روغن ها تبخیر می شوند و اثر آنها از بین می رود  پس در حالت کلی می توان گفت که این نوع از روغن ها ماندگاری زیادی ندارد که یک عیب بزرگ به حساب می آید زیرا که به بلبرینگ ممکن است آسیب وارد کند و عمر یاتاقان را نیز کاهش دهد .

۲ ) گریس : گریس نیز نوعی روغن است که برای روانکاری بلبرینگ ها می توان از آن‌ها استفاده کرد ، گریس از موادی مانند آلومینیوم ،‌ لیتیوم ، کلسیم ، سدیم که همه از مواد پایه هستند تشکیل شده است .

 گریس نیز از گزینه های خوبی برای روغن کاری محسوب می شود البته به یاد داشته باشید که در هنگام خرید گریس مناسب برای بلبرینگ خود به عواملی همچون ویسکوزیته روغن پایه ، دامنه دما، سختی میزان نفوذ ، بلبرینگ خود توجه داشته باشید زیرا گریس ممکن است که با مواد مختلفی دیگر ترکیب شود و روغن های مختلفی را بسازند .

۳ ) روانکارهای روغن جامد : این نوع از روغن ها را که موضوع اصلی این مقاله نیز می باشند از دیگر روغن هایی می باشد که می توانید با استفاده از آن‌ها بلبرینگ خود را روغن کاری کنید ، در واقع این مواد یک نوع پوششی می باشد که بر روی بلبرینگ ها قرار می گیرد و باعث کاهش اصطکاک و ساییدگی در بلبرینگ می شود ، در بیشتر مواقع زمانی از این نوع روغن ها استفاده می شود که اصطکاکم خیلی زیاد و یا به اصطلاح شرایط شدید استفاده می کنند زیرا در این شرایط هیچ یک از روغن های رسی و ماسه نیم توانند شرایط را تحمل کنند و کار خود را به درستی انجام دهند ، این نوع از روغن کاری معمولا در شرایطی است که محیط بسیار در تحت فشار میگذارد و یا بلبرینگ را با عواملی همچون خلا ، دمای شدید و… تحت تاثیر قرار می دهد.

بلبرینگ با رو غن جامد

مزیت های روغن های جامد

 مزیت روغن جامد و ویژگی های مهم این نوع از روغن ها که برای روغن کاری بلبرینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد را در این قسمت بررسی خواهیم کرد برخی از مهم ترین ویژگی ها و مزیت های این نوع از روان کنند ها  در بلبرینگ با روغن جامد  عبارت است از :

۱ ) ماندگاری بالا : در قسمت های قبلی نیز اشاره کردیم که روغن های معمولی مایع و یا گریس به دلایل شرایط جوی

می توانند به راحتی تبخیر شوند به همین دلیل ماندگاری پایینی دارد این در شرایطی می باشد که روغن های جامد دارای ماندگاری و طول عمر بالا می باشد و در شرایط بسیار سخت مانند فشار بالا ، دمای بالا و … نیز می تواند به خوبی مقاومت کنند به همین دلیل از اصلی ترین ویژگی هی این روان کننده ها همین ماندگاری و عمر طولانی تر آن‌ها نسبت به دیگر روان کننده ها می باشد .

۲ ) جلوگیری خیلی بیشتر از ورود آلاینده ها : اشاره کردیم که یکی از اصلی ترین وظایف روغن ها این است که از ورود آلاینده ها و آلودگی هایی که ممکن است وارد بلبرینگ شوند جلوگیری کنند روغن های جامد به دلیل اینکه همانند پوششی روی بلبرینگ قرار می کردند می توانند که خیلی بیشتر از ورود این مواد جلوگیری کنند .

۳ ) مقاومت نسبت به شست و شو : از دیگر مزایا این روغن ها این است در تماس با آب نیز می تواند مقاومت کنند و ساختار آن‌ها آسیب نبیند .

بلبرینگ

آشنایی کامل با روغن جامد

در این قسمت به آشنایی کامل با بلبرینگ با روغن جامد می پردازیم ، روغن های جامد یک نوع از روغن هایی می باشند که با استفاده از آن‌ها بلبرینگ ها و برخی دیگر از قطعات صنعتی دیگر را روغن کاری می کنند این نوع از روغن ها همانند یک پوششی بر روی بلبرینگ قرار می گیرند ، این نوع از روغن کاری معمولا در شرایطی مورد استفاده میگیرد که بلبرینگ در دمای بالا ، خلا ،‌ رطوبت بالا و یا تماس ضمنی با آب ، تماس با آلاینده ها و …

می باشد مورد استفاده قرار می گیرند .

ساختار این نوع از روغن ها نیز به صورتی می باشد که به دلیل اینکه این روغن ها از موادی با پلیمری اشباع از روغن ساخته شده اند می توانند که تمام فضای خالی بلبرینگ را پر کند و تمامی قسمت ها را به خوبی پوشش دهد .

خصوصیات اصلی روغن های جامد

خصوصیات اصلی روغن های جامد این می باشد که می توانند به خوبی تمامی بلبرینگ را پوشش دهند ، به دلیل این ویژگیمی توان که از این روش از روغن کاری زمانی استفاده کنیم که بلبرینگ قرار است در شرایط خاص و سخت مانند دمای بالا ، خلا ،‌ رطوبت بالا و یا تماس ضمنی با آب ، تماس با آلاینده ها و… کار کند  زیرا در این صورت دیگر روغن ها توانایی و مقاومت لازم را برای مقابله با این شرایط ندارند .

انواع بلبرینگ های روغن جامد

انواع بلبرینگ های روغن جامد معمولی همانطور که اشاره کردیم در شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرند از مهم ترین شرایطی که بهتر است از این نوع بلبرینگ ها استفاده کنید زمانی می باشد که ممکن است که روانکاری و روغن کاری بلبرینگ ها خطرناک و یا غیر ممکن باشد زیرا این نوع از بلبرینگ ها دارای ماندگاری بالا هستند و در شرایط سخت نیز می توانند به خوبی کار کنند . از مهم ترین ویژگی آنها نیز همین عمر روانکاری طولانی تر و مقاومت نسبت به شست و شو می باشد

خرابی روانکاری بلبرینگ

خرابی های روان کاری نادرست بلبرینگ

روان کاری نادرست بلبرینگ ممکن است که مشکلات مختلفی را به همراه داشته باشد در این قسمت برخی از اشتباهات شایع روغن کاری را بیان خواهیم کرد که مهم ترین آن‌ها عبارت است از : استفاده از روغن مناسب با توجه به نوع و ویژگی های بلبرینگ ، استفاده بیش از حد از روان کننده ها ، استفاده از چند نوع روغن به طور ترکیبی و هم زمان ، عدم توجه به شرایط دمایی و جوی محیط بلبرینگ ،‌ روغن کاری کم و دیر به دیر و… که باید حتما به این موارد توجه داشته باشید تا به خوبی بلبرینگ خود را روغن کاری کنید زیرا همین روان کاری از مهم ترین اقدامات می باشد .

یاتاقان های SKF با روغن جامد برای استفاده در کاربردهایی طراحی شده اند که میزان بالای رطوبت و تماس اتفاقی با آب و سایر آلاینده ها مهم است. یاتاقان های دارای روغن جامد برای طول عمر یاتاقان روغنکاری شده و قابل روانکاری مجدد نیستند. روغن جامد: یک ماده پلیمری اشباع شده از روغن است که به داخل یاتاقان قالب ریزی شده و شکاف های بسیار باریکی بین عناصر نورد ، مسیرهای مسابقه و قفس (ها) ایجاد می کند و تحمل چرخش آزاد را فراهم می کند دارای ساختار متخلخل ، با میلیون ها ریز منافذ که روغن روان کننده را با کشش سطحی حفظ می کنند در واقع تمام فضای آزاد یاتاقان را پر می کند در حین کار ، روغن را به داخل شکافهای باریک آزاد می کند ، و روغنکاری کمترین مقدار موثر را فراهم می کند جزئیات محصول
             
کاربردها و موارد استفاده
  • غذا و نوشیدنی
  • استخراج ، فرآوری مواد معدنی و سیمان
  • دست زدن به مواد