رولبرینگ

رولبرینگ همانند بلبرینگ در صنعت بسیار مهم است و از اهمیت بالایی برخوردار می‌ باشد. رولبرینگ با نام انگلیسی Roller Bearing یکی از انواع برینگ ها می‌ باشد که جزء یکی از یاتاقان‌ های تماس غلتشی به حساب می‌ آید.

در داخل ایران به این مدل از یاتاقان که از قطعات عالی صنعتی است رولبرینگ گفته می‌ شود. این قطعه از لحاظ کاربردی به بلبرینگ شباهت دارد. وقتی قرار است درباره ی رولبرینگ صحبت کنیم درواقع مبحث حول مقاومتی است که در مقابل انواع بار های وارد شده به آنها صورت می‌ گیرد.

مقصود از بارهای وارد شده هر دو نوع بار شعاعی و محوری می‌ باشد. اکنون اگر بار و یا فشار وارده از نوع شعاعی باشد رولبرینگ ها قابلیت و کارایی خود را نشان می‌ دهند و می‌ شود از آنها استفاده کرد، چون نسبت به فشار بسیار مقاوم عمل می‌ کنند.

هر محصولی که ساخته می‌ شود اهدافی را دنبال می‌ کند تا بتواند به آن جامه ی عمل بپوشاند، هدف از ساخت رولبرینگ ها نیز سهل و آسان نمودن حرکات قطعه‌ های مختلف در یک مجموعه‌ ی کنار هم است بدون اینکه به آنها آسیبی وارد شود و یا دچار خوردگی شوند.

همچنین در زمان ورود بار به مجموعه فشار ناشی از آن را کاهش می‌ دهد. نیاز به استفاده  از رولبرینگ با در نظر گرفتن جایگاهی که قرار است به کار برده شود مشخص می‌ گردد.

دقت در این مسئله که میزان فشاری که رولبرینگ باید تحمل کند و نیز زاویه ی فشار باری که می‌ خواهید وارد کنید به شما کمک خواهد کرد تا یک رولبرینگ درست را انتخاب کنید تا در اثر خرید اشتباه دچار خسارات سنگین و مشکلات زیاد در آینده نگردید.

 رولبرینگ ها مانند بلبرینگ ها جزء مهم و اصلی در علم مکانیک محسوب می‌ گردند و کاربرد های فراوانی دارند. نام رولبرینگ شاید واژه‌ ای باشد که در ابتدا حس کنید درک و فهمیدن آن بسیار سخت است و از پیچیدگی بسیاری برخوردار می‌ باشد اما این‌ گونه نیست، بلکه رولبرینگ یک ساختار ساده دارد و از قرار گرفتن چندین قطعه در کنار هم تشکیل می‌ شود که این قطعات شامل موارد زیر می‌ باشند:

 ۱_ حلقه ی داخلی یا inner race که به آن کنس داخلی گفته می‌ شود.

 ۲_ outer race که نام دیگر آن کنس خارجی است

 ۳_ قفسه

 ۴_ ساچمه یا قطعه ی غلتان

تمامی این قطعه ها در کنار هم قرار گرفته و یک رولبرینگ را تشکیل می دهد

تفاوت های بین رولبرینگ و بلبرینگ

تفاوت های بین رولبرینگ و بلبرینگ

رولبرینگ ها از دسته قطعات مهمی هستند که در تولید و صنعت بسیار کاربردی می‌ باشند. از لحاظ شکل ظاهری رولبرینگ ها و بلبرینگ ها شباهت بسیاری به‌ هم دارند به‌ طوری‌ که متوجه ی تفاوت زیادی در آنها نخواهیم شد. اما در این مطلب به ذکر تفاوت‌ های میان آنها خواهیم پرداخت:

 ۱_ در مراحل ساخت انواع رولبرینگ و برینگ‌ ها، آلیاژی که استفاده می‌ شود به‌ طور عموم از فولاد یکسانی تهیه می‌ گردد اما با در نظر داشتن این مسئله که مکانی که قرار است از رولبرینگ یا بلبرینگ استفاده شود و نیز نوع کارایی هر کدام از آنها فولاد به کار برده شده تحت یک فرآیند حرارتی و با فرمولاسیون ویژه سخت می‌ گردد.

 ۲_ تفاوت دیگری که بسیار مشهود است در ارتباط با اجزای داخلی آنها است که در بلبرینگ ها ساچمه‌ های کروی صیقلی شکلی در بین لایه‌ های داخلی و خارجی وجود دارد اما در رولبرینگ ها با ساچمه‌های استوانه‌ ای که در میان رینگ داخلی و خارجی وجود دارد ساخته شده‌ اند.

 ۳_ مهم‌ ترین تفاوت در میان بلبرینگ ها و رولبرینگ به میزان و تحملی است که در برابر بارهای وارد شده از خود نشان می‌ دهند. پس استقامت آنها بسیار اهمیت دارد.

هنگامی‌ که بار وارد شده از نوع محوری باشد و چرخش از سرعت بالایی برخوردار باشد از بلبرینگ استفاده می‌ گردد.

رولبرینگ هم موارد استفاده ی بسیاری دارد ولی جایی‌ که بار واردشده محوری باشد و نیز در سرعت چرخش بالا کارکرد مناسب و مطلوبی نمی‌ تواند داشته باشد.

 درست برعکس آن عملکرد عالی رولبرینگ در جاهایی که بار وارده از نوع شعاعی باشد به صرفه‌ تر و دارای هزینه ی پایین‌ تری است.

⚜️⚜️پیشنهاد می کنیم مقاله بلبرینگ صنعتی را نیز دنبال نمایید و نکات های مفید آن را از دست ندهید⚜️⚜️

انواع رولبرینگ ها

رولبرینگ ها دارای انواع مختلفی می‌ باشند که هر کدام از آنها دارای کاربردی منحصر به‌ فرد و جداگانه است که در ادامه به‌ شرح انواع رولبرینگ ها خواهیم پرداخت:

 ۱_ رولبرینگ استوانه‌ ای:

یکی از مهم‌ ترین مدل‌ های رولبرینگ نوع استوانه‌ ای آن است که نسبت‌ به انواع دیگر آن از محبوبیت بیشتری برخوردار است و استفاده ی بیشتری از این مدل شده‌ است.

نام‌ گذاری رولبرینگ استوانه‌ ای به این دلیل است که غلطک هایی در شکل‌ و شمایل استوانه‌ ای و اجزای گردان دارد. می‌ توان گفت که سطح دسترسی المان‌ ها به‌ صورت دسترسی خطی هستند و هنگامی‌ که استوانه‌ ها در زیر بار قرار می‌ گیرند به شکل مستطیل در می‌ آیند.

از رولبرینگ استوانه‌ ای هم می‌ توان جهت انواع بارهای نیمه شعاعی استفاده کرد و در این راستا کاربرد بسیار خوبی از خود نشان داده‌ اند.

 ۲_ رولبرینگ بشکه‌ ای:

رولبرینگ بشکه‌ ای در دسته ی برینگ های خود تنظیم قرار دارد و این بدان معنا است که برای انجام کار و وظایف مورد نظر به دخالت فرد نیازی ندارد.

علاوه‌ بر آن دارای سطح کروی‌ شکل در رینگ خارجی خود است که خصیصه ی خودمیزانی را پدید می‌ آورد و مناسب جهت بار های شعاعی، نوع ضربه‌ ای می‌ باشد.

بسیار مقاوم و مستحکم می باشند و بار هایی که سنگین و نیمه‌ سنگین باشند را تحمل می‌ کنند.

رولبرینگ بشکه‌ ای در غلتک‌ های پشت‌ بند و ماشین‌ آلات خاص معادن قابلیت استفاده را دارد.

 ۳_ رولبرینگ مخروطی:

رولبرینگ مخروطی کارایی بسیار کمتری نسبت‌ به مدل‌ های دیگر رولبرینگ دارد. داخل رولبرینگ مخروطی یک حلقه ی داخلی وجود دارد که دو لبه است.

علت نامیدن رولبرینگ مخروطی استفاده از تعدادی رول مخروطی در ساخت آن است که به این نام شناخته می‌ شود.

زاویه ی تماس این مدل از رولبرینگ مابین ۱۰ تا ۲۰ درجه است و برای همه ی رولبرینگ ها این قاعده استفاده می‌ شود. کاربرد رولبرینگ مخروطی در جعبه‌ دنده ها و ماشین‌ آلات صنعتی است.

 ۴_ رولبرینگ سوزنی:

رولبرینگ سوزنی تنها توانایی تحمل بارهای شعاعی را دارد و به دلیل ساختار آنها تحمل بار های محوری برایشان امکان‌ پذیر نخواهد بود.

رولبرینگ سوزنی به رولبرینگ استوانه‌ ای شباهت دارد، با این تفاوت که غلطک های بلند و کم قطرتری دارد. به‌ همین‌ علت از آن در طراحی لوازم‌ خانگی و وسایل اندازه‌ گیری استفاده می‌ شود.

کاربرد های مختلف رولبرینگ

کاربرد های مختلف رولبرینگ

رولر بیرینگ یا Roller Bearing در ایران با اسم رولبرینگ به افراد معرفی‌ شده است و به‌ معنای برینگ غلتکی است. ( یک مورد از انواع یاتاقان‌ های تماس غلتشی) .

رولبرینگ ها به‌ عنوان یکی از پرکاربردترین ساخته‌ های دست انسان به حساب می‌ آید که در صنایع گوناگون کارایی خود را به نمایش گذاشته‌ است. به‌ گونه‌ ای که بدون‌شک اگر مجبور به حذف این قطعه‌ ی کاربردی شویم کل سیستم مختل می‌ گردد و دیگر کارایی لازم را نخواهد داشت.

رولبرینگ ها هم درست مثل بلبرینگ ها نوعی یاتاقان هستند از نوع غلتشی که به دلیل لغزیدن بسیار کم و استقامت زیاد در هنگام حرکت در سیستم، بدون اینکه کمترین میزان از ساییدگی را ایجاد نمایند منجر به حرکت سایر قطعات می‌ شوند.

همان‌ طور که قبلاً نیز بدان پرداختیم رولبرینگ ها و بلبرینگ ها هر دو در یک خانواده قرار می‌ گیرند و تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند، اما می‌ توان گفت که ویژگی خاص رولبرینگ ها غلتش بیشتر این مجموعه است که کاربرد های رولبرینگ را نشان می‌ دهد و این غلتش زیادتر بدین شکل است که حتی با یک و یا دو تغییر و جا به جایی نسبی میان دو قطعه به حرکت در می‌ آید.

موارد موثر بر قیمت رولبرینگ

قیمت رولبرینگ های مختلف با وجود کدهای یکسان و با قابلیت نصب و اجرا بر روی ماشین‌ آلات مثل هم نیز ممکن است دچار نوسانات شدید قیمت شود، زیرا کشور های مختلفی وجود دارند که با نام برند های گوناگون و پر آوازه در زمینه ی ساخت انواع رولبرینگ فعالیت می‌ کنند.

علاوه‌ بر فاکتور برند های مختلف، رولبرینگ ها هر کدام به‌ طور جداگانه دارای ضریب دقت و تراز لقی متفاوتی هستند. اهمیت این عامل زمانی مشخص می‌ شود که بدانید در صنایع هوایی و در صنایع نظامی رولبرینگ هایی که قابلیت و عملکرد ویژه‌ ای در انواع کشتی‌ ها، هواپیماها و تانک‌ ها دارند از بهترین گونه ی آنها استفاده‌ شده است که دقت بسیار بالایی دارد و سازنده ی این نوع رولبرینگ ها برند های فوق معتبری می‌ باشند.

پس هر چه میزان دقت رولبرینگ بالاتر باشد به نسبت قیمت آن نیز افزایش می‌ یابد.

فاکتور دیگری که بر قیمت رولبرینگ ها تاثیرگذار خواهد بود اندازه‌ ی آن است. رولبرینگ‌ های سایز کوچک به دلیل دقت بسیار بالا و نیز تکنولوژی ویژه‌ ای که در ساخت آنها در نظر گرفته‌ شده است و هم رولبرینگ‌ های سایز بزرگ به دلیل مقدار زیاد متریالی که در تولید آنها استفاده‌ شده است قیمت بیشتری دارند.

عامل مؤثر دیگر در قیمت رولبرینگ نوع آن می‌ باشد که با توجه به کارایی که هر کدامشان دارند از قیمت‌ های مختلفی برخوردار هستند.

به‌ طور مثال قیمت یک رولبرینگ ساده ی شعاعی با نوع استوانه‌ ای قیمتی بسیار پایین‌ تر از یک رولبرینگ خود تنظیم بشکه‌ ای دو ردیفه دارد.

 طبیعتاً قیمت رولبرینگ هایی که توسط برند های شناخته‌ شده ی جهانی تهیه و تولید می‌ شوند از دیگر مدل‌ های رولبرینگ ها که ساخت مارک های متفرقه است بسیار بالا تر است، چون کیفیت آنها تضمین‌ شده است.

معرفی انواع رولبرینگ و عوامل موثر بر قیمت رولبرینگ

خرید رولبرینگ به صورت اینترنتی

خرید رولبرینگ های مرغوب کار سختی نمی‌ باشد و شما می‌ توانید این محصول را با توجه به نوع خاصی از آن که در نظر دارید از طریق قیمت‌ های بسیار مناسبی که در بازار فروش این محصولات وجود دارد تهیه نمایید.

متقاضی گرامی می‌ تواند خرید رولبرینگ را به‌ صورت اینترنتی انجام دهد. بدین شکل هم در هزینه‌ های خود صرفه‌ جویی کرده‌ است و هم‌ زمان کمتری را برای خرید رولبرینگ صرف کرده‌ است و در نهایت نیز صاحب محصولی با کیفیت شده‌ است که دسترسی آسان آن برایش انگیزه‌ ای می‌ شود که خرید های دیگر خود را همیشه و تا جایی‌ که امکان‌ پذیر باشد به‌ صورت اینترنتی انجام دهد.

یکی از مهم‌ ترین دلایلی که باعث می‌ شود افراد به خرید های آنلاین روی بیاورند دسترسی آسان آنها از هر نقطه ی کشور به این محصولات است.

یاطاقان غلتکی استوانه ای SKF در طیف گسترده ای از طرح ها ، سری ها ، انواع و اندازه ها موجود است. تفاوت اصلی در طراحی تعداد ردیف های غلتکی و فلنج حلقه داخلی / بیرونی و همچنین طرح ها و مواد قفس است. یاتاقان ها می توانند چالش های برنامه هایی را که با شعاع زیاد و سرعت زیاد مواجه هستند برآورده کنند. جا به جایی محوری (به جز یاتاقانهای دارای فلنج در حلقه های داخلی و بیرونی) ، آنها سختی بالا ، اصطکاک کم و عمر طولانی را ارائه می دهند. یاطاقان غلتکی استوانه ای در طرح های مهر و موم شده یا تقسیم شده نیز موجود است. در یاتاقانهای مهر و موم شده ، غلتک ها در مقابل آلودگی ها ، آب و گرد و غبار محافظت می شوند ، در حالی که باعث نگهداری روان کننده ها و حذف آلاینده ها می شوند. این اصطکاک کمتر و طول عمر بیشتر را فراهم می کند. یاطاقان اسپلیت در درجه اول برای آرایش های بلبرینگ که دسترسی به آنها دشوار است مانند شافت های میل لنگ در نظر گرفته شده است که در آن تعمیر و نگهداری را ساده می کنند.

محصولات

یاطاقان غلتکی استوانه ای تک ردیف

در بسیاری از طرح ها ، سری ها و اندازه ها ، با ظرفیت حمل بار محوری بیشتر و قابلیت سرعت بالا ، تفاوت عمده این یاتاقان ها در طراحی قفس و مواد و پیکربندی فلنج های حلقه داخلی و خارجی است.

محصولات
بلبرینگ غلتکی استوانه ای با ظرفیت بالا

با تحمل بار زیاد یاتاقان های کامل مکمل و قابلیت سرعت بالا یاتاقان های دارای قفس ، این بلبرینگ ها برای کاربردهایی مانند جعبه دنده های صنعتی و توربین بادی و تجهیزات معدن طراحی شده اند.

محصولات
یاطاقان غلتکی استوانه ای دو ردیف

به دلیل غلتک های ردیف دوم ، این یاتاقان ها برای بار شعاعی سنگین ، همراه با ظرفیت حمل بار محوری بیشتر و قابلیت سرعت بالا مناسب هستند.

محصولات
یاطاقان غلتکی استوانه ای چهار ردیف

این یاتاقان ها با داشتن سوراخ استوانه ای یا مخروطی ، و طرح باز یا مهر و موم شده ، می توانند بارهای شعاعی بسیار سنگینی را در خود جای دهند ، زیرا تعداد غلتک ها زیاد است و برای کاربردهای آسیاب نورد با سرعت بالا غلتکی مناسب هستند.

محصولات
یاطاقان غلتکی استوانه ای تک ردیف کامل

این بلبرینگ ها به دلیل اینکه به قفس مجهز نیستند ، حداکثر تعداد غلتک را در خود دارند و بنابراین برای بارهای شعاعی بسیار سنگین مناسب هستند و از شدت شعاعی بیشتری برخوردار هستند.

محصولات
یاطاقان غلتکی استوانه ای کامل دو ردیف

همچنین بدون قفس ، غلطک های ردیف دوم به این معنی است که طراحی این بلبرینگ ها می تواند حداکثر تعداد غلتک را در خود داشته باشد ، و آنها را برای بارهای شعاعی بسیار سنگین و سختی شعاعی افزایش می دهد.

محصولات
یاطاقان غلتکی استوانه ای SKF کوپر

در درجه اول برای تنظیمات آسان برای دستیابی به بلبرینگ یا شافت های میل لنگ در نظر گرفته شده ، از بلبرینگ های اسپلیت استفاده کنید که نگهداری یا تعویض یاتاقان های غیر اسپلیت زمان بر بوده و باعث خرابی طولانی و گران دستگاه می شود.

محصولات

بیشتر

عملکرد SKF Explorer برای کاربردهای بزرگ و سنگین

یاتاقان های غلتکی استوانه ای غیر SKF Explorer در مقایسه با یاطاقان غلتکی استوانه ای SKF Explorer تحت تعدادی پیشرفت قرار می گیرند که برای بهبود قابلیت اطمینان و افزایش عمر مفید یاتاقان حتی در سخت ترین برنامه ها طراحی شده اند.

تحمل مجدد

تعویض یاتاقان های صنعتی می تواند گران و انرژی بر باشد. تولید مجدد بلبرینگ گزینه ارزان تر و سازگار با محیط زیست را ارائه می دهد. ما از ترکیبی از قطعات مورد استفاده مجدد ، تعمیر شده و جدید استفاده می کنیم تا تحمل شما را با توجه به مشخصات محصول اصلی تولید کنیم.

کاربردها و موارد استفاده
 • گیربکس ثابت
 • گیربکس های اتومبیل
 • موتورهای الکتریکی
 • موتور ویبره
 • توربین های بادی
 • تجهیزات خارج از بزرگراه
 • پمپ ها و کمپرسورها
 • تجهیزات حمل و نقل مواد
 • ماشین آلات نساجی
 • وسایل نقلیه ریلی
 • کارخانه های نورد