علت خرابی بلبرینگ

یکی از مهم ترین قطعه های چرخ‌های خودرو بلبرینگ است،که اگر در این بلبرینگ ها مشکلی یا ایرادی پیش بیاید امکان دارد هم برای خوردرو و هم برای سرنشینان مشکل ساز باشد و خطر داشته باشد. بلبرینگ کلمه ای است که در خیلی از قطعه های صنعتی از جمله خودرو وجود دارد، اما باید گفت بلبرینگ یک نوع چرخ‌دنده است و جابه‌جایی این قطعه در خودرو با دیگر قطعه های صنعتی فرق دارد.

واژه ی بلبرینگ دو بخش دارد. یک قسمت آن بال به معنی توپ و یکی دیگر بیرینگ با معنی یاتاقان. اما وظایف مهم این قطعه در حقیقت کم شدن اصطکاک بین دو وسیله و جلوگیری از کشیده شدن دو جسم به روی همدیگر است.

قطعه های اصلی بلبرینگ رینگ خارجی، رینگ داخلی، ساچمه، قفسه و در خیلی از موقع ها درپوش. باید بگوییم امکان دارد نیاز به دو ردیف ساچمه در بعضی موردها وجود داشته باشد.
بلبرینگ ها را باید یکی از اصلی ترین قسمت های چرخ دانست که این قطعه به این شکل است که یک قطعه دوار که یک قطعه فلزی دارد با شیار ها و دایره هایی که درون آن جای دارد.

بلبرینگ ها وظیفه این را دارند که صدای چرخش چرخ ها را می گیرند و باعث نرمی و راحت حرکت کردن خودرو می شوند. این بلبرینگ ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که فشار روی آن کمتر است. در این بلبرینگ ها بار از لایه های خارجی به دایره ها وارد می شود و از این طریق بار به لایه داخلی فشار وارد می کند . به دلیل اینکه این گوی ها مانند کوره می مانند نقطه ی تماس آن ها چه بیرونی چه داخلی بسیار کوچک است.

تفاوت این بلبرینگ ها با رولبرینگ ها در این است که این ها بسیار کوچک هستند اما رولبرینگ ها بزرگ هستند و همین کوچکی آن ها باعث نرم بودنشان شده است.

اگر دوست دارید از قیمت بلبرینگ صنعتی در بازار با خبر بشوید این مقاله را دنبال نمایید!

نشانه های خرابی بلبرینگ چیست؟

خراب بودن بلبرینگ ها را فقط مکانیک ها می توانند متوجه شوند اما در بعضی موارد هم اگر خودتان یک چیزهایی بلد باشید می توانید متوجه شوید. بلبرینگ ها یک قطعه ی بسیار مهم در چرخ های عقب و جلو هستند. هر چرخی بلبرینگ مخصوص به خودش را دارد. این بلبرینگ ها در خودرو بسیار مهم است و گاهی ممکن است یکی از این بلبرینگ ها خراب شود گاهی هم ممکن است همه ی آن ها کهنه و فرسوده شوند و برای تعویض آن احتیاجی نیست که همه ی آن ها را باز کنید.

در این بخش می خواهیم به شما آموزش دهیم که نشانه های خرابی بلبرینگ ها چه هستند:
1.فرسودگی بیش از حد بلبرینگ : بلبرینگ وظیفه ی این را دارد که صدای چرخیدن چرخ ها را کم کند و باعث نرمی و راحت چرخیدن چرخ ها می شود به همین دلیل این بلبرینگ ها روی هم ساییده می شوند و در طول مدت طولانی این سایش ها فرسوده می شوند. هنگامی که بلبرینگ یکی از چرخ ها خراب می شود آن چرخ هم به طور طبیعی بد کار می کند و حتما باید تعویض شود اما دقت کنید که همیشه خرابی لاستیک به دلیل خراب بودن بلبرینگ نیست. گاهی ممکن است لاستیک بالانس نشده باشد و یا خیلی مشکلات دیگر.

2.لق بودن و یا بازی بیش از حد تایر ها : بلبرینگ سالم باعث می شود تا چرخ ها لق نخورد و بازی نکند اما وقتی بلبرینگ خراب باشد باعث می شود که لاستیک لق بخورد و باعث فرسودگی لاستیک می شود. اما بدانید که به راحتی نمیشود این مشکل را پیدا کرد و فقط یک مکانیک می تواند این مشکل را پیدا کند، آن هم به این صورت که هیدرولیک بالابر باید ماشین را بالا ببرد و مکانیک زیر ماشین برود تا بتواند این عیب را پیدا کند.

3.شنیدن صدا از لاستیک ها : شنیدن صدا در لاستیک ها یکی دیگر از این عیب ها است. وقتی این بلبرینگ ها نرمی خود را از دست می دهند باعث می شود تا تایرها به صدا نیفتد. در این مواقع دمای این بلبرینگ ها بسیار بالا می رود. هنگامی که شما می خواهید دور بزنید و یا اینکه دنده عوض کنید این صدا را می شنوید. این مشکل را حتما و خیلی سریع باید درست کنید تا به لاستیک ها آسیب وارد نکند و دقت کنید که وقتی سرعتتان بالا باشد این صدا خیلی تندتر می شود.

4.لرزش فرمان : زمانی که سرعت شما پایین باشد اگر بلبرینگ آسیب دیده باشد باعث می شود که فرمان بلرزد. اما دقت کنید که وقتی سرعتتان بالا باشد اگر فرمان بلرزد مشکل از بلبرینگ ها نیست و مشکل از نامتوازن بودن لاستیک ها است.

5.صدای عجیب از چرخ ها: در این زمان امکان دارد صدای عجیب مانند جیرجیر یا ساییده شدن از چرخ ها بلند شود که این یکی از مهم ترین نشانه ها است. اگر چنین حالتی پیش آمد سریع آن را به مکانیک نشان دهید.

6.کشیده شدن خودرو به یک سمت: در این زمان ممکن است وقتی در یک مسیر صاف حرکت می کنید اگر دستتان را از روی فرمان بردارید فرمان به یک سمت کشیده می شود در این موقع متوجه می شویم که همان سمتی که کشیده می شود خراب است.

ما در مقاله نکات مهم در رابطه با وزن و اندازه بلبرینگ صحبت کرده ایم مشاهده فرمایید!

دلایل بلند شدن صدا از بلبرینگ

با توجه به اینکه بلبرینگ ها فلزی هستند و مکانیکی بودن این وسیله ها باعث بلند شدن صدا از چرخ ها می شود در این قسمت به شما دلایل بلند شدن صدای این بلبرینگ ها را می گوییم.
1.اگر شما زیادتر از حد توان وسیله به آن فشار وارد کنید اولین مشکلی که در سیستم می افتد تغییر شکل است. با این مشکل کنس خارجی بلبرینگ درون آن می پیچد و باعث ایجاد سروصدای بسیار زیادی در موقع کار با وسیله می شود. پس حتما دقت کنید قبل از خرید بلبرینگ به پارامترهایی که باعث می شود تا فشار زیادی به سیستم وارد شود را در نظر بگیرید.

2.یک مورد بسیار مهم که باعث به صدا درآمدن بلبرینگ ها و رولبرینگ ها می شود بلند بودن قطر کنس قطعه بر روی شفت است. این مشکل باعث به وجود آمدن انبساط کنس داخلی می شود و باعث لق شدن قطعه داخلی کمتر از حالت عادی می شود، به همین دلیل صدای زیادی در حین حرکت از قطعه شنیده می شود. برای درست کردن این مشکل معمولا از شفت زنگ زده استفاده می کنند تا انطباق زیادی بین شفت و کنس داخلی به وجود بیاید.

3.اگر ماشین در مکانی قرار بگیرد که ذرات سنگ ریزه و گرد و غبار به داخل آن ورود پیدا کند باعث به صدا در آمدن این بلبرینگ ها هنگام کار می شود، برای برطرف کردن این مشکل باید یاتاقان ها را به شکل کامل دستمال بکشید و تمیز کنید و آب بندی های فرسوده را عوض کنید تا بیشترین استفاده را از ماشین خود داشته باشید.

4.هنگامی که این آب بندی ها تغییر حالت دهد ینی شکل خود را از دست دهند باید در چنین مواقعی پله های یاتاقان عوض شود و قسمت هایی که دچار ساییدگی شده اند سوهان کشی شود.
5.کم گریس زدن به بلبرینگ ها باعث ساییدن زیاد آن ها به یکدیگر می شود. برای برطرف کردن این مشکل باید سطح روغن را تا پایین ساچمه برسانید .

6.اگر وقتی ماشین را روشن می کنید بلافاصله سرعت آن را زیاد کنید باعث می شود تا صداهای عجیبی در چرخ ها بشنوید که به خاطر سر خوردن بلبرینگ داخل ماشین است و باعث ایجاد لکه هایی می شود. هر چند وقت یکبار چک کنید و اگر لکه ای دیدید آن را درست کنید.

انواع و اقسام بلبرینگ استیل و کاربدش-min

در هنگام خرابی بلبرینگ چکار هایی باید انجام داد؟

هنگامی که بلبرینگ شما خراب می شود باید دقت کنید تا یکسری از کارها را انجام ندهید تا این مشکل بزرگتر نشود و بتوانید خودتان را به یک مکانیکی برسانید.

هنگام خرابی بلبرینگ سعی کنید روی دست انداز بسیار آرام حرکت کنید و سرعتتان بسیار کم باشد، زیرا سرعت بالا و محکم رفتن از روی دست انداز باعث خورد شدن بلبرینگ ها می شود. همیشه هنگام خریدن بلبرینگ دقت کنید که یک بلبرینگ باکیفیت بخرید، زیرا اگر بی کیفیت باشد سریع خراب می شود و باید تعویض شود.

راه های نگهداری از بلبرینگ

بلبرینگ ها در ماشین ها و وسایل برقی مانند ستون فقرات در انسان عمل می کنند. همانطور که نمی شود انسان را بدون ستون فقرات در نظر گرفت ماشین و تریلی از وسایل هم نمی توان بدون بلبرینگ در نظر گرفت، پس باید از آن ها نگه داری کنیم و مواظبشان باشیم.

1.بررسی کردن بلبرینگ ها: دقت کنید که هر چندوقت یکبار با دستگاه صداهای ماشینتان را گوش دهید. اگر دستگاه در دسترس نبود می توانید با گوش این کار را انجام دهید اما خیلی با دقت گوش کنید.
2.چک کردن بلبرینگ ها از طریق چک کردن دما: هر چند وقت یک بار شما باید دمای بلبرینگ هایتان را چک کنید تا استاندارد باشد. با استفاده از یک دستگاه که فقط مکانیک ها آن را دارند شما می توانید تست کنید اما اگر دسترسی به آن دستگاه برایتان سخت بود می توانید دستتان را روی بلبرینگ ها بگذارید و دمای تقریبی آن را چک کنید.

3.کنترل بلبرینگ ها با استفاده از دستگاه ترموگرافی: بسیار مواظب باشید تا ماشینتان روغن کم نکند، روغن آن را چک کنید تا بلبرینگ ها فرسود نشود. تمام این مشکلات فقط بخاطر ساییده شدن بیش از حد بلبرینگ ها روی یکدیگر است. نصب بلبرینگ ها بسیار کار دشواری است و برای چک کردن یا تعویض آن ها فقط می توانید از دستگاه ترموگرافی که با دوربین است چک کنید.

4.روغن کاری بلبرینگ ها با استفاده از گریس: همه ی قطعات بلبرینگ ها را باید همان طور که شرکت سازنده ی آن ها گفته گریس کاری کرد. دقت کنید قبل از اینکه بخواهید گریس‌کاری کنید اول محل را تمیز کنید و بعد گریس‌کاری کنید. سطح روغن ماشینتان را چک کنید، اگر سطح آن کم شده باشد باید به آن اضافه کنید.

وقتی می خواهید روغن ماشین را عوض کنید روغن قبلی را دور بریزید و روغن جدید بریزید. دمای روغن کاری می تواند عمر روغن شما را کم کند، هر چقدر دمای روغن شماب یشتر باشد عمر روغنتان هم بیشتر می شود و همین باعث می شود تا به بلبرینگ ها آسیب وارد نشود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *