بلبرینگ صنعتی: در این مطلب قصد داریم شما را با بلبرینگ ها آشنا کنیم . بلبرینگ و کاربرد آن چیست ؟ در چه صنایعی از آن استفاده می شود ؟ بهترین برند های بلبرینگ در جهان کدام اند ؟ مواد به کار رفته در بلبرینگ و روش ساخت آن به چه صورت است ؟ پاسخ تمام این سوالات در این مقاله وجود دارد .

بلبرینگ نوعی وسیله ی فنی هست و در هر ابزاری که چرخش در آن باشد از بلبرینگ هم استفاده می شود. بلبرینگ ها نوعی چرخ دهنده هستند که مانع از بین رفتن اصطحکاک و ساییده شدن ابزاری که در هنگام چرخش روی هم قرار می گیرند می شود.

بلبرینگ ها اجزای بسیار مهم و خیلی ضروری در وسایل فنی هستند و در جاهای مختلف خودروها به کار می روند و قابل استفاده هستند.

بلبرینگ ها  از قفسه، ساچمه، رینگ خارجی، رینگ داخلی و کاسه نمد فلزی تشکیل شده‌اند.

بلبرینگ ها تحمل بارهای سبک و سنگین را دارند، اگر فشار بیش از حد به بلبرینگ ها وارد شود این فشار موجب خرد شدن و یا تغییر شکل آن ها می شود.

 ساچمه های ریز و درشت در بلبرینگ ها وجود دارد، مثلا وقتی می خواهید از بلبرینگ هایی برای بارهای سنگین استفاده کنید باید توجه کنید که ساچمه های گرد تخته ای داشته باشند و بلبرینگ هایی که برای بارهای سبک ساخته شده اند دارای ساچمه های ریز و کوچک می باشند .

هدف اصلی و کارآمد از تولید بلبرینگ چیست ؟
هدف از تولید بلبرینگ صنعتی این است که از خوردن دو تکه فلز به هم که در حال حرکت هستند جلوگیری کند و مانع فرسایش و ساییده شدن آن ها شود .

بلبرینگ صنعتی

کاربرد های بلبرینگ صنعتی

بلبرینگ های شعاعی و کاربرد آن ها : این نوع بلبرینگ ها معمولا قادر هستند بارهای شعاعی بیشتری را تحمل کنند اما برای بارهای محوری قدرت لازم را ندارند و مناسب نیستند .

بلبرینگ های کف گرد برای بار محوری مناسب و کارآمد هستند ولی برای بار های شعاعی چندان مناسب نیستند .

 بلبرینگ های کف گرد (محوری) و بلبرینگ های شعاعی به چهار دسته ی جداگانه تقسیم بندی می شوند :
 ۱ . بلبرینگ‌های شیارسطحی 
 ۲ .بلبرینگ‌های شیارعمیق 
 ۳ .بلبرینگ‌های خودتنظیم 
 ۴ . بلبرینگ‌‌‌ تماس زاویه‌ای

بلبرینگ های شیار سطحی مخصوص بارهای سبک هستند و برای بارهای محوری توانایی های کافی را ندارند . شیار های درون این بلبرینگ ها دارای عمق کمی می باشند .

بلبرینگ های شیار عمیق برای بارهایی با وزن بالا بسیار مناسب دارند و قدرت تحمل آن ها خیلی بیشتر از بلبرینگ های شیار سطحی می باشد. البته در بارهای شعاعی و سبک هم میتوان از این بلبرینگ ها استفاده کرد .

بلبرینگ های خود تنظیم به طور خود کار تنظیم می شوند و بلبرینگ های تماس زاویه ای هم میتوانند هم زمان بارهای شعاعی و محوری را در حال دوران تحمل کنند .

 بلبرینگ های صنعتی کاربرد زیادی در صنعت دارند و در هر وسیله ی فنی ضروری هستند‌ مثل تراکتور ها ، جرثقیل ها وسایل حمل و نقل و باری مانند کامیون ها تریلرها و حتی وسایل کوچک مانند دوچرخه و یا موتور و هر وسیله ی فنی که نیاز به بلبرینگ داشته باشد .

امروزه بخاطر تولید ماشین آلات بسیار بزرگ و سنگین که بتوانند مقدارها تن را جا به جا کنند تا پیشرفت در ساخت و ساز و سرعت در کار افزایش یابد ، بلبرینگ های صنعتی جای خوبی در بازار پیدا کرده اند و بسیار محبوب شده اند.

 شرکت های سازنده ی بلبرینگ سعی می کنند تا بهترین کیفیت را برای این وسیله در نظر بگیرند، چون همان طور که می دانید کیفیت اصلی ترین و مهم ترین فاکتور در تولید یک جنس می باشد.

 پس شرکت های معتبر هم سعی می کنند هر جنسی را که تولید می کنند بهترین کیفیت را داشته باشد و از مهندسان مجرب و با تجربه کمک بگیرند تا اسم و شهرت شرکت و برندشان از زبان نیفتد و روز به روز محبوب تر شوند.

 یکی از معروف ترین و برجسته ترین شرکت های دنیا در عرصه ی تولید بلبرینگ شرکت ( n t n ) می باشد که توانسته در زمینه های دیگر هم محبوبیت خاصی به دست بیاورد .

صنعت خوردو سازی نیاز مبرمی به بلبرینگ  های صنعتی در انواع و ابعاد مختلف دارد . چون هر خودرویی بلبرینگ مناسب خود را می خواهد .

جهان امروز بخش زیادی از پیشرفت خود را مدیون این قطعه ی بسیار مهم می باشد، چون در هر وسیله ای که نیاز به چرخش داشته باشد این قطعه پیدا می شود و اگر نباشد صنعت و پیشرفتی وجود ندارد.

 بلبرینگ ها در صنعت غذایی ، داروسازی ، خودرو سازی ، هواوفضا و در صنعت های زیاد دیگری قابل استفاده هستند .

جالب است بدانید این قطعه ی کارآمد اولین بار توسط سازنده ی کالاسکه به نام فیلیپ واگان در سال ۱۷۹۱ تولید شد.

در صنعت ساخت و ساز از نوعی بلبرینگ های صنعتی در سازه ی ساختمان ها به خاطر ضد زلزله شدن و مقاومت بالا استفاده می شود .

در صنعت غذایی بلبرینگ ها در ماشین آلات مخصوص تولید برای جا به جایی مواد غذایی استفاده می شوند.

 در صنعت برق بلبرینگ ها به آسان تر شدن چرخش توربین ها برای تولید برق کمک می کنند .

مهندسان کم کم دریافتند که از بلبرینگ فقط در صنعت خودرو سازی استفاده نمی شود و می توان کارهای خیلی مفید تر و بزرگ تری برای کمک به پیشرفت بشریت با آن ها انجام داد و در هر صنعتی قابل استفاده و بسیار مفید و کاربردی می باشند .

پیشنهاد  می کنیم مقاله خرید بلبرینگ کف گرد را نیز دنبال نمایید

موارد بسیار مهم در خرید و فروش بلبرینگ صنعتی

موارد بسیار مهم در خرید و فروش بلبرینگ صنعتی

همیشه در خرید و فروش هر جنسی باید دقت کنیم که بهترین جنس را خریداری کنیم و هم چنین بهترین جنس را تحویل مشتری بدهیم تا هم خودمان از خرید کردنمان راضی باشیم و هم خریدار از خریدش راضی باشد.

 حالا می خواهیم بدانیم موارد و نکته هایی که در خرید بلبرینگ های صنعتی باید به آن توجه کرد چیست ؟

همانطور که میدانیم بلبرینگ ها وسیله های خیلی حساس و ضروری در بین قطعات خودرو می باشند، پس به همین خاطر باید حتی شده با هزینه ی زیاد بهترین ، مرغوب ترین و با کیفیت ترین آن ها را خریداری کنیم تا دچار مشکل نشویم و هر روز نیاز به تعویض آن ها نداشته باشیم .

مهم ترین مورد نوع بار می باشد، مثلا در بارهای محوری باید از بلبرینگ های کف گرد استفاده شود و یا مثلا در بارهای تلفیقی بهترین انتخاب برای شما بلبرینگ های مخروطی می باشند .

هم چنین روی بلبرینگ ها کد هایی درج شده که مربوط به نوع بلبرینگ، موارد استفادهو ابعاد آن می باشد که می توانید با توجه به این کدهای معرف، بلبرینگ مناسب خودروی خود را خریداری کنید .

روش ساخت بلبرینگ صنعتی

روش ساخت بلبرینگ صنعتی

مواد اولیه ی اکثر بلبرینگ های صنعتی  فولاد می باشد به دلیل این که بلبرینگ ها باید بارهای سنگینی را تحمل کنند پس جنس آن ها هم ‌باید مستحکم ، بادوام و مقاوم در برابر هر میزان وزنی باشد .

معمولا قفسه های بلبرینگ هم باید از جنس فولاد باشند، ولی امروزه به خاطر کاهش هزینه از پلاستیک هم در ساخت قفسه ها استفاده می کنند .

بلبرینگ های صنعتی دارای چهار قطعه ی مهم می باشند : اعضای غلتان ، قفسه ، رینگ داخلی و رینگ خارجی .

 ناگفته نماند که بعضی از بلبرینگ ها هم دارای قطعه ای برای محافظت می باشند. ساخت هر دو رینگ بلبرینگ یکسان و مثل هم می باشد یعنی رینگ داخلی بلبرینگ و رینگ خارجی بلبرینگ .

رینگ اول در کوره قرار می گیرد و حرارت به آن می خورد، بعد آن را داخل حمام روغن قرار می دهند که خنک ،سخت و ترد شود و بعد دوباره به مدت یک ثانیه ولی با حرارت بالا آن را داغ می کنند و سپس در هوای باز آن را سرد میکنند. این روش باعث استقامت و دوام بیشتر رینگ ها می شود.

 بعد نوبت به ساخت ساچمه ها می رسد، ساخت ساچمه ها کمی سخت تر می باشد. ساچمه ها از یک سیم ضخیم تشکیل می شوند.

 بعد از ساخت ساچمه ها به ساخت قفسه ها میپردازیم ، قفسه ها از پرس شدن یک لایه نازک ورق به دست می آیند و سپس به وسیله ی قالب خم می شوند و به آن ها شکل داده می شود .

 بعد از ساخت تمام قطعات، مونتاژ صورت میگیرد .

قیمت بلبرینگ صنعتی در بازار

قیمت بلبرینگ صنعتی در بازار

می خواهیم شما را از قیمت های بلبرینگ های صنعتی مطلع کنیم. البته قیمت ها در بازار نوسانات زیادی دارد و هر چند مدت بالا و پایین می روند و تغییر پیدا می کنند.

 بلبرینگ ها نسبت به برند ، سایز ، نوع کاربرد ، جنس و متریال های متفاوتی قیمت گذاری می شوند. بلبرینگ ها هرچه بزرگ تر باشند قیمت آن ها هم بیشتر می شود.
 البته بلبرینگ های مینیاتوری به علت ظرافتی که در ساخت آن به کار برده شده است قیمت نسبتا بالایی دارند. اما در بازار، هم بلبرینگ ارزان می شود پیدا کرد و هم گران قیمت .

 ولی در خرید بلبرینگ باید گفت این قیمت نیست که اهمیت دارد بلکه مهم ترین فاکتور شما در خرید بلبرینگ کیفیت و استحکام آن می باشد تا در مدت کوتاهی مجبور نشوید دوباره آن را تعویض کنید.

 پس در خریدتان قبل از قیمت، به کیفیت و مرغوبیت جنس توجه کنید . سعی کنید یک بار با هزینه ای مناسب خرید کنید ولی به خاطر قیمت پایین کیفیت کار را نادیده نگیرید .

برند های مختلف بلبرینگ صنعتی

برند های مختلف بلبرینگ صنعتی

هر وسیله ای در دنیا دارای برند، مدل و مارک های زیادی می باشد که آشنایی و شناختن آن ها، هم به انتخاب ما کمک می کند و هم ما می توانیم به بقیه ی افراد در انتخاب کردن بهترین برند کمک کنیم.

نام های این برندها عبارت اند از :
 ۱ . بلبرینگ S K F سوئد : این شرکت دارای یکی از معروف ترین برند های بلبرینگ می باشد و درسال ۱۹۰۷ در سوئد توسط استوان وینگ تاسیس شده است.
 ۲ . بلبرینگ F A G آلمان : موسس این برند فردریک فیشر آلمانی می باشد. این بلبرینگ مناسب پژو ۴۰۵ ،پژو۲۰۶ و پراید می باشد .
 ۳ . بلبرینگ N S K ژاپن : این برند بخاطر قیمت مناسب و کیفیت خوبی که دارد توانسته تا به حال مشتریان زیادی را به خود جذب کند و راضی نگه دارد .
 ۴ . بلبرینگ T I M K E N آمریکا : این شرکت بیشتر بلبرینگ هایی با تحمل بارهای سنگین را تولید می کند. این بلبرینگ ها مخروطی هستند و از دو تکه تشکیل شده اند .
 ۵ . بلبرینگ N T N ژاپن : یکی از محبوب ترین برند های دنیا در صنعت بلبرینگ سازی می باشد. این شرکت در شهر اوساکای ژاپن است و بیشتر از هجده هزار نفر نیرو دارد .
 ۶. بلبرینگ N A C H I ژاپن : این شرکت در سال ۱۹۲۸ در شهر تویاما ژاپن تاسیس شده است و بعد از ده سال توانست یک کارخانه ی فولاد با بهترین کیفیت را تولید کند.
 ۷. بلبرینگ I N A آلمان : این شرکت یکی از بزرگترین کوره های جهان را دارد که قادر به فرآوری ۸۰ هزار تن در سال می باشد.

این برند ها جزو بهترین و معروف ترین برند ها در عرصه ی ساخت و تولید بلبرینگ می باشند .

قبل از خرید بلبرینگ به برند آن توجه کنید تا تقلبی نباشد و حتما اصل باشد و همیشه سعی کنید با کیفیت ترین برند را انتخاب کنید. حتی شده با هزینه ی نسبتا بالا خریداری کنید تا از بی کیفیت بودن آن ناراضی نباشید .

در هنگام خرید به کاتالوگ بلبرینگ های صنعتی توجه کنید که کد روی آن با کد درج شده روی بلبرینگ ها یکی باشد. حتما به رنگ و ظاهر و بسته بندی بلبرینگ هم‌ توجه داشته باشید، چون امروزه سود جویان محصولات تقلبی زیادی را وارد بازار کرده اند. پس مراقب باشید که حتما جنس اصل و با کیفیت را از مکانی معتبر خریداری کنید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

۲ دیدگاه

  • مهمترین ویژگی بخش مقالاتتون به نظرم پرهیز از بکار بردن جملات و اصطلاحات تخصصیه که این فهم موضوع رو خیلی آسان میکنه برای مخاطب … این مبحث هم از اون دسته مطالبی هستش که برای اهل فن پر از نکات کاربردی و مفیده … آرزدی موفقیت دارم براتون.

  • سلام من مطالب بخش مقالاتتون رو بسیار عالی میبینم و همه مقالات رو خوندم باید بگم نویسنده این متون بسیار کارش درسته و نشان از هوش بالاش میده خواستم از این طریق ازش تشکر کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *