بلبرینگ حرارتی

بلبرینگ حرارتی


 بلبرینگ حرارتی یکی از انواع بلبرینگ ها می باشد که امروزه در صنعت مورد استفاده گسترده ای قرار می گیرد . همان طور که میدانید بلبرینگ ها از مهم ترین قطعات در صنایع مختلف می باشند که در بیشتر دستگاه های صنعتی از ان اسفاده می شود .

اصلی ترین وظیفه بلبرینگ ها این است که اصطحکاک حاصل از عملکرد دستگاه ها را کاهش دهند و در نتیجه از خوردگی و سابیدگی قطعات جلوگیری کنند. بلبرینگ ها دارای انواع متنوعی می باشند که هر یک را در شرایط خاص مورد استفاده قرار می دهند.

 یکی از پرکاربرد ترین ها و معروف ترین نمونه های بلبرینگ ها ، بلرینگ های حرارتی می باشند که در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع ویژگی ها و کاربرد های این نوع از بلبرینگ ها بپردازیم .

معمولا به بلبرینگ هایی حرارتی گفته می شود که با توجه به ساختاری که دارند می توان از انها در دماهای بالا استفاده کرد . به همین دلیل اصلی ترین ویژگی ای که این نوع از بلبرینگ ها باید داشته باشند این است که بتوانند دما و حرارت بالا را تحمل کنند.

برای ایجاد این خاصیت در این قطعات باید در ساختار انها از انواع آلیاژ های مقاوم در برابر حرارت و دمای بالا استفاده کرد. شاید سوال باشد که این نوع از بلبرینگ ها تا چه حد از دما و حرارت بالا را می توانند تحمل کنند ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که معمولا ساده ترین و معمولی ترین نوع بلبرینگ های حرارتی می توانند که دمای حداقل 150 درجه سانتی گراد را تحمل کنند که این مقدار با توجه به نوع بلبرینگ حرارتی و موادی که در ساختار ان مورد استفاده قرار گرفته است می تواند متغیر باشد .

معمولا قفسه ی ساچمه ها بر روی ظرفیت تحمل حرارت بلبرینگ های حرارتی تاثیر می گذارند به طوری که به عنوان مثال در بلبرینگی که در ان قفسه ی ساچمه از جنس برنجی می باشد می تواند دما و حرارت بالاتری نسبت به بلبرینگ هایی که قفسه فولادی دارند تحمل کند .

معمولا به طور میانگین می توان گفت که بلبرینگ های حرارتی می توانند دمایی بین 250 الی 600 درجه را به راحتی تحمل کنند و در این دما ها نیز عملکرد خود را حفظ کنند .

موارد کاربرد و مصرف بلبرینگ حرارتی-min

موارد کاربرد و مصرف بلبرینگ حرارتی

مصرفاین نوع از بلبرینگ امروزه بسیار افزایش یافته است و این قطعات کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف پیدا کرده اند ، تا قبل از ساخت بلبرینگ های حرارتی از اصلی ترین مشکلات در دستگاه های صنعتی این بود که بلبرینگ های معمولی نمی توانستند که دما و حرارت بالا را تحمل کنند و اگر دمای دستگاه از حد مشخصی بالاتر میرفت بلبرینگ ها آسیب جدی می دیدند و کارایی خود را از دست می دادند ، به جهت رفع این مشکلات بلبرینگ های حرارتی طراحی شدند که قابلیت این را داشتند که تا دماهای بالا بدون هیچ مشکلی عملکرد خود را حفظ کنند.

پس می توان گفت اصلی ترین کاربرد و مصرف بلبرینگ حرارتی در شرایطی است که دما بسیار بالا می باشد مانند کوره ها و فر های صنعتی که در کارخانجات مختلف مانند صنایع غذایی و کاشی و بسیاری از دستگاه های دیگر که زیاد حرارت و دمای بالا را تجربه می کنند مورد استفاده قرار می گیرد .

برخی دیگر از مواردی که بلبرینگ های حرارتی در آن مورد استفاده قرار می گیرد عبارت است از : صنایع تولید فلزات ، موتور هواپیما، راکتور هسته ای ، تولید نیمه هادی ، در دستگاه ها و خطوط تولید رنگ ، تولید لوله های اشعه ایکس ، تجهیزات آبکاری جوش ، استفاده در اجاق های پخت مواد در صنایع غذایی و آشامیدنی و … .

خصوصیات و ویژگی های بلبرینگ حرارتی

خصوصیات و ویژگی های بلبرینگ حرارتی

ویژگی های این نوع بلبرینگ این است که می توانند درجه دمای بالا را تحمل کنند و کارایی خود را حفظ کنند. اما اگر بخواهیم به طور کلی به تمامی ویژگی ها و مزیت های این نوع از بلبرینگ ها اشاره کنیم ، مهم ترین انها عبارت است از :

 1 ) این نوع از بلبرینگ ها می توانند دمای بین 250 تا 600 را به راحتی تحمل کنند. به دلیل همین ویژگی بسیاری از مشکلاتی که وجود داشت حل شد .

2 ) از اصلی ترین دلایل خرابی بلبرینگ ها حرارت بالا می باشد که در صورت استفاده از بلبرینگ های عادی طول عمر انها بسیار کاهش می یابد و به راحتی ممکن است که آسیب جدی بینند به همین دلیل استفاده از بلبرینگ های حرارتی می تواند به کاهش هزینه و افزایش طول عمر کمک کند .

 3 ) باعث کاهش پیچیدگی در ماشین ها و دستگاه های صنعتی می شود .

 4 ) این بلبرینگ ها در برابر ذرات خارجی نیز مقاومت بالا دارند .

 5 ) کاهش ضربه هایی که از سوی شوک های حرارتی وارد می شود .

 6 ) در محیط های گرم و خشک به خوبی کار می کنند و …

 این 6 مورد از مهم ترین ویژگی های بلبرینگ های حرارتی بودند اما باز با توجه به این که خود بلبرینگ های حرارتی دارای انواع مختلف می باشند ممکن است که هر کدام دارای ویژگی خاص دیگر نیز باشند که شما باید با توجه به دستگاهی که دارید نوع مناسب از این محصول را انتخاب کنید .

انواع بلبرینگ حرارتی

انواع بلبرینگ حرارتی که بیشترین کاربرد را دارند عبارت است از :

1 ) بلبرینگ های حرارتی قفسه فولادی :

دسته ای از بلبرینگ های حرارتی را بلبرینگ هایی که دارای قفسه فولادی می باشند تشکیل می دهند. معمولا به طور میانگین این نوع از بلبرینگ ها می توانند که دمای 300 درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل کنند ، اما به دلیل اینکه در این قطعات از کاسه نمد استفاده می شود بسته به به جنس این کاسه نمد ها نیز ممکن است که میزان گرما و حرارتی که می توانند تحمل کنند متفاوت باشد .

نکته دیگری که وجود دارد این است که در مواقعی برای روغن کاری در این بلبرینگ ها از گریس و دیگر روغن ها استفاده می شود که این نیز می تواند بر روی میزان تحمل گرما تاثیر بگذارد.

 2 ) بلبرینگ های حرارتی قفسه برنجی:

نوع دیگر از بلبرینگ های حرارتی ، بلبرینگ های حرارتی قفسه برنجی می باشند که می توانند دمایی بین 50- تا 150 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. یکی از نکات مهم در رابطه با این نوع از بلبرینگ ها این است که در این قطعات روانکاری انجام نمی گیرد ، همچنین ظرفیت تحمل حرارت نیز در انها به عوامل مختلفی بستگی دارد به عنوان مثال اگر که در انها از فشار بارهای استاتیکی وارد شود می توانند که حتی تا دمای 280 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کنند .

 3 ) بلبرینگ ها حرارتی قفسه فیبری:

این نوع از بلبرینگ ها نیز نیاز به روان کاری ندارند و می توانند دمایی بین 150 تا 50- را تحمل کنند  و همان طور که از نامشان پیداست جنس کاسه نمد انها نیز فیبری می باشد .

این سه دسته از مهم ترین نوع بلبرینگ های حرارتی بودند که با توجه به جنس قفسه آنها دسته بندی کردیم. هر کدام از این قطعات در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرند .

اگر به دنبال خرید بلبرینگ و یا آشنایی با آن هستید مقاله قیمت و مشخصات بلبرینگ کف گرد را نیز دنبال نمایید

روش تمیز کاری بلبرینگ حرارتی

روش تمیز کاری بلبرینگ حرارتی

تمیز کاری بلبرینگ حرارتی یکی از اقدامات مهم و ضروری می باشد که باید حتما صورت بگیرد . تمیز کاری بلبرینگ حرارتی دارای روش ها و شیوه های مختلفی می باشد که در این قسمت از مقاله قصد داریم که مهم ترین روش تمیز کاری بلبرینگ حرارتی را مورد بررسی قرار دهیم .

در رابطه با تمیز کاری نکته مهمی که باید قبل از انتخاب روش توجه داشته باشید این است که حتما با توجه به نوع بلبرینگ و موادی که در ساختار ان استفاده شده است یا به طور کلی با توجه به خصوصیات آلیاژ بلبرینگ دست به انتخاب روش و ماده کنید.

 همچنین حتما به یاد داشته باشید که حتما بلبرینگ از گرد و غبار و دیگر آلودگی ها به دور باشد و بعد از تمیزکاری با هر یک از روش ها آن را خشک نمایید .

در زمانی که می خواهیم بلبرینگ حرارتی را تمیز کاری کنیم می توان از دو روش سرد و گرم استفاده کرد که هر یک را به اختصار شرح می دهیم :

 1 ) روش تمیزکاری سرد : معمولا به تمیز کاری هایی که با استفاده از نفت و یا مواد مشابه انجام گیرد تمیزکاری سرد گفته می شود .

 2 ) روش تمیزکاری گرم : منظور از تمیزکاری گرم این است که از روغن هایی استفاده می شود که دمای ان بالا بوده و در حدود 250 سانتی گراد می باشد که خود این کار یعنی بالا بردن دمای روغن تا این اندازه که باید با روش های خاص به طوری صورت گیرد که روغن اکسید نشود .

همه چیز دررابطه با بلبرینگ حرارتی

همه چیز در رابطه با بلبرینگ حرارتی

بلبرینگ حرارتی از دسته بلبرینگ های پرکاربرد و جدید می باشد . این نوع از بلبرینگ ها با ویژگی های خاصی که دارند قابلیت تحمل و عملکرد در دماهای بسیار بالا را دارند که اصلی ترین عامل افزایش مصرف و کاربرد انها نیز همین ویژگی می باشد .

از دیگر موارد استفاده از این نوع بلبرینگ ها کاهش پیچیدگی ها در دستگاه های صنعتی ، قابلیت اطمینان بیشتر و … می باشد . این نوع از قطعات صنعتی نیز خودشان دارای انواع مختلف می باشند که هر کدام از انها در بازه های دمایی مختلف مورد استفاده قرار می گیرند .

همان طور که میدانید انتخاب و نصب بلبرینگ، کاری تخصصی می باشد که باید حتما توسط کسی صورت گیرد که تخصص کافی را داشته باشد، به همین دلیل حتما باید با توجه به دستگاهی که قرار است از بلبرینگ در ان استفاده کنید بلبرینگ مناسب را انتخاب کنید.

 همچنین موضوع دیگر این است که با توجه به اینکه امروزه نمونه های تقلبی زیادی در بازار موجود هستند بهتر است که اگر قصد خرید بلبرینگ را دارید حتما سعی کنید که از نمایندگی های رسمی برند های معروف در دنیا که بلبرینگ های با کیفیت تولید می کنند خریداری کنید، زیرا  بلبرینگ ها از اصلی ترین و مهم ترین قطعات می باشند که بر روی کارایی دستگاه های صنعتی که دارای قیمت های بالا می باشند تاثیر مستقیم دارند که حتی در صورت عدم انتخاب نوع مناسب بلبرینگ ممکن است که دستگاه اسیب جدی ببیند .

پس حتما با توجه به نظر کارشناس و یا با استفاده از تحقیق کافی از روی دفترچه راهنمای دستگاه نوع مناسب بلبرینگ را انتخاب کنید، زیرا عدم انتخاب مناسب بلبرینگ می تواند که مشکلات بزرگ تر و هزینه های بیشتری را برای ما به همراه داشته باشد .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *